Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wiceminister Jacek Bogucki dotrzymał obietnicy i pojawił się na spotkaniu w firmie TRANS-ROL w Kruszewie-Wypychach

      29 lutego br. w siedzibie firmy TRANS-ROL w Kruszewie-Wypychach z inicjatywy Właścicieli firmy TRANS-ROL Grażyny i Andrzeja Remisiewicz odbyło się wyjątkowe szkolenie dla rolników połączone ze spotkaniem z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jackiem Boguckim. Minister dotrzymał słowa – nie mogąc uczestniczyć w szkoleniu 27 listopada ub.r. w Sokołach, zadeklarował swoje przybycie najszybciej jak tylko będzie to możliwe. W lutowym spotkaniu uczestniczyło ponad 60 przedstawicieli podlaskiego sektora rolniczego.

      W części szkoleniowej Przedstawiciel Grupy Azoty, Marcin Matejuk omówił zasady efektywnego nawożenia z wykorzystaniem nawozów Grupy Azoty. Podkreślono, że nawożenie potasem jest sposobem na zwiększenie odporności roślin na suszę. Alarmowano o nasilającym się procederze podrabiania oryginalnych nawozów GRUPY AZOTY– głównie POLIFOSKI. Pamiętajmy, tylko autoryzowany dystrybutor zapewni Państwu oryginalne nawozy. W takich punktach znajdują się materiały informacyjne dotyczące aktualnej oferty produktowej. Mirosław Makowski z SANO przedstawił temat „Odchów cieląt fundamentem przyszłej laktacji”.

Natomiast prelegent z firmy Sowul&Sowul Sebastian Kozłowski podkreślił, na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu i pielęgnacji użytków zielonych. Przedstawiciele Banku Pekao przedstawili możliwości rozwiązania pogarszającej się, trudnej sytuacji finansowej gospodarstw.

      Wszyscy doskonale wiemy, że czasy dobrobytu minęły zapewne bezpowrotnie. Obecnie, aby godnie żyć trzeba po prostu bardzo ciężko pracować. Niestety nie wszyscy ludzie tak uważają, stąd pojawiający się w branży oszuści i naciągacze. Niezliczona ilość procedur, luki w prawie, a czasem i opieszałość organów ścigania sprzyjają tego rodzaju przestępstwom - mówił Andrzej Remisiewicz i przytoczył ostatnie niebezpieczne sytuacje zaistniałe na rynku zaopatrzenia rolnictwa. Wyłudzanie podatku VAT przez nieuczciwych sprzedawców śruty sojowej tj. tania śruta = nieopłacony podatek VAT= konsekwencję wymierzone przez fiskus ponosi ostateczny nabywca, czyli rolnik. Innym przestępczym działaniem jest „wciskanie” na siłę innego towaru niż zamawiający oczekiwał, chodzi tu głównie o niedoinformowanie zamawiającego, iż nawozy pochodzą z importu. Takie oferty są o 200-300 zł niższe niż u autoryzowanego dystrybutora, dlatego rolnicy dają się na nie łatwo skusić. Ostatnio nasilenie zjawiska oszustw, które przyjmuje formę zorganizowaną zaobserwowano na terytorium Polski w obrocie paliwami. Nabywcami paliwa od oszustów mogą być w większym stopniu rolnicy, nieświadomi uczestnictwa w takim procederze. W związku z powyższym przed nabyciem paliw powinniśmy zasięgną dokładnych informacji na temat podmiotu, od którego zamierzamy nabyć paliwo, w celu upewnienia się, co do jego wiarygodności. Znamy przykłady, gdzie przestępca, pomimo, że posiada na swoim koncie kilka prawomocnych wyroków skazujących i nadal funkcjonuje na rynku, w najlepsze prowadząc dalej swój przestępczy proceder. Zatrważające jest to, że wszystko odbywa się w świetle polskiego prawa i z brakiem poszanowania dla rozwoju prywatnej przedsiębiorczości. Szczegółowo analizujmy i weryfikujmy telefonicznie prawdziwość wiadomości mailowej, telefonicznej informującej o zmianie numeru konta do przelewu pieniędzy za zakupione towary.

      Podczas debaty z Ministrem Jackiem Boguckim producenci mleka pytali, kiedy poprawi się sytuacja z jego dramatycznie niską ceną. 12 państw w tym Francja popiera umorzenie kwot mlecznych, ponieważ u nich sytuacja jest podobna.

Rozmawiano o ustawie o obrocie ziemią, o przygotowywanym systemie ubezpieczeń przed suszą. Uczestnicy wnioskowali, że należy wydłużyć czas na zgłoszenie nowego cielęcia w ARiMR– teraz wynosi on 7 dni od dnia urodzenia zwierzęcia - w przypadku bydła. Jest to krótszy termin, niż w przypadku rejestracji noworodka. Rozmawiano o opóźnieniu w wypłacie dopłat. Obecnie firma obsługująca system zgłosiła, że nie zrobi tego w terminie, w przypadku rolników, którzy nie występują o dodatkowe płatności wypłata nastąpi do końca kwietnia, w pozostałych przypadkach termin jeszcze się przedłuży. Został uruchomiony mechanizm kredytów na poczet dopłat nieoprocentowanych, przy prowizji0,25 %. Nieprawdą jest, że problem z wypłatą dopłat jest efektem zmiany kierowników regionalnych oddziałów ARiMR. Rolnicy zgodnie stwierdzili, że gdyby została uruchomiona cukrownia w Łapach chętnie powróciliby do uprawy buraka cukrowego. Poruszono temat trudnej sytuacji hodowców trzody, problemu z dzikami i strat powodowanych przez nie w uprawach.

      W efekcie przeprowadzonych przez firmę TRANS-ROL pięciu konferencji (27.11.2015 r. w Sokołach, 8.12.2015r. w Zambrowie, 9.12.2015 r. w Kolnie, 4.02.2016 r. w Kuleszach Kościelnych oraz 29.02.2016 r. w Kruszewie-Wypychach) wypracowano stanowisko, że niezbędnym jest spotkanie na szczeblu centralnym. Andrzej Remisiewicz, Właściciel firmy TRANS-ROL i członek Zarządu Stowarzyszenia AgroBiznesKlub już 4 marca w Warszawie, podczas spotkania Z Ryszardem Zarudzkim, podsekretarzem stanu w MRiRW, nadzorującym m.in. prace ARiMR, Czesławem Siekierskim, przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego oraz prof. Andrzejem Kowalskim, dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przekaże wypracowane podczas ww. pięciu konferencji z rolnikami pytania, oraz przedstawi wnioski i problemy, z którym każdego dnia muszą zmierzyć się producenci rolni i agroprzedsiebiorcy.

powrót do menu

160x75mediagaleriacertyfikatymapa

baner-prawy-200px

 

baner-prawy-nawozy

polifoska.pl

baner-prawy-agrolider