Dożynki Prezydenckie Spała 2014

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Kultywowane od pokoleń i uświęcone tradycją dożynki są czasem świętowania, a jednocześnie okazją do podziękowania rolnikom za ich ciężką całoroczna pracę. Ogólnopolskie Dożynki Prezydenckie w Spale zapoczątkował prezydent Ignacy Mościcki.”

Bronisław Komorowski         
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

      Dożynki Prezydenckie odbyły się w dniach 20-21 września 2014 roku w miejscowości Spała w woj. łódzkim. Grupę ponad 60 przedstawicieli rolnictwa, laureatów konkursu AgroLiga i samorządowców zorganizował Pan Andrzej Remisiewicz, przedsiębiorca z branży rolno-budowlanej i Mistrz Krajowej AgroLigi sprzed dwóch lat. Już od kwietnia zachęcał do udziału w Dożynkach. „Te wyjazdy są przede wszystkim ukłonem w stronę naszych klientów, partnerów oraz władz samorządowych, z którymi współpracujemy od 20 lat. Chcemy w ten sposób podziękować tym, bez których nie znaleźlibyśmy się w tym miejscu, w którym obecnie jesteśmy.wręczenie plecaków Dzięki naszym staraniom uczestnicy wyjazdu otrzymali imienne zaproszenia z Kancelari Prezydenta stanowiące zaproszenie do strefy VIP umożliwiającej świętowanie Dożynek w bliskim otoczeniu Prezydenta”. Rangę spotkania podniosła obecność przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wicewojewody, Wicemarszałka, prezesów ARiMR, ARR, Starosty i Wicestarosty Powiatu Wysokomazowieckiego, oraz właścicieli czołowych firm krajowych i międzynarodowych z branży rolniczej.

uczestnicy wyjazdu na Dożynki

   Uczestnicy wyjazdu zostali przywitani 20 września o godz. 7, na estetycznie urządzonym parkingu firmy TRANS ROL w Kruszewie Wypychach, gorącą kawą, świeżymi pączkami i czymś jeszcze... W doskonałych nastrojach grupa podróżowała przez Wysokie Mazowieckie, Zambrów, Ostrów Mazowiecką i Warszawę do miejscowości Proszenie pod Spałą gdzie został zapewniony nocleg w pięknym Hotelu Górski.

      Po chwili odpoczynku uczestnicy przejechali do Spały gdzie odbył się Konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.wieniec dożynkowy Wzięły w nim udział reprezentacje wszystkich 16 województw. Pierwsze miejsce zajął wieniec z gminy Miedziana Góra w Województwie Świętokrzyskim. Pojechał on do Pałacu Prezydenckiego, zgodnie z tradycją. Drugiego dnia, mszą świętą w Kaplicy Polowej Armii Krajowej rozpoczęły się uroczystości z udziałem Pary Prezydenckiej. Po uroczystościach kościelnych odbyła się najbardziej kolorowa część dożynek - przejście imponującego korowodu na stadion Centralnego Ośrodka Sportowego, gdzie odbyły się główne uroczystości dożynkowe. Prezydent Komorowski w trakcie swojego wystąpienia dziękował rolnikom za wkład w polską wolność tym samym nawiązując do hasła towarzyszącego uroczystościom dożynkowym „25 lat Wolności” - „W tym szczególnym roku możemy Dożynki Prezydenckie w Spale przeżywać, jako dożynki całego 25-lecia polskiej wolności”. Minister rolnictwa Marek Sawicki zachęcał do skorzystania z programu wsparcia małych gospodarstw. „Po raz pierwszy dla małych gospodarstw rolnych przeznaczam premię inwestycyjną – 60 tys. zł na gospodarstwo, szczególnie dla tych gospodarstw, które chcą zajmować się produkcją zwierzęcą i ogrodniczą” – powiedział minister.

uczestnicy wyjazdu na Dożynkach

      Przez dwa dni „święta plonów" można było zwiedzić m.in.: Miasteczko Regionów, w którym prezentowane były uroki i osiągnięcia poszczególnych województw, Aleja Twórców Ludowych czy kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, a także występy zespołów ludowych. Najmłodsi mogli spędzić czas w specjalnej Krainie zabaw dla dzieci.

uczestnicy wyjazdu na Dożynkach

      Po oficjalnych uroczystościach przedstawiciele Podlasia zostali zaproszeni na Gościniec Dożynkowy z bogatą ucztą regionalną, gdzie można było osobiście spotkać Parę Prezydencką, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Agencji Rządowych.

      Dożynki to najważniejsze święto Polskich rolników, ludzi którzy pokochali Matkę Ziemię i bardzo ciężko na niej pracują a ona odwdzięcza się bogactwem plonów. Już drugi rok z rzędu mamy urodzaj co w pewien sposób rekompensuje niskie ceny płodów rolnych i brak stabilizacji w rolnictwie. Dożynki Prezydenckie sa sygnałem, że branża rolnicza jest docenianą dziedziną polskiej gospodarki, jest to płaszczyzna do wymiany doświadczeń i motywacja do dalszej pracy. Uczestnictwo w obchodach Dożynek było czasem do odpoczynku który dodał wszystkim siły do dalszej wytężonej pracy na rzecz polskiej wsi" - mówi Pan Andrzej Remisiewicz - „Wieczorem, pierwszego dnia w towarzystwie grupy z województwa zachodniopomorskiego spędziliśmy niezapomniany wieczór. Nieustannie jest wspominana uroczysta kolacja w stylu góralskim na podlaską nutę! Angażowanie się w organizację wyjazdów zawsze wiąże sie z pewnymi kosztami, ale satysfakcja i zadowolenie uczestników jest tego warte."

uczestnicy wyjazdu na Dożynkach

      Firma TRANS ROL na pewno będzie motywować Podlasian do obecności na przyszłorocznych Dożynkach Prezydenckich. Pan Andrzej Remisiewicz nieustannie zachęca do udziału w wydarzeniach promujących branżę rolniczą - „22 października odbył się się Polski Kongres Rolnictwa w Białymstoku ale przed nami wystawa Smaczna Polska 24-25.01.2015 r. w Warszawie pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego będąca podsumowaniem 25 Lat Wolności Gospodarczej a na początku kwietnia 2015 r. rozstrzygnięcie krajowego konkursu AgroLiga w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Dziękujemy uczestnikom wyjazdu Dożynkowego i już teraz gorąco zapraszamy właścicieli gospodarstw rolnych, agroprzedsiębiorców oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w kolejnych wydarzeniach. Celem naszych spotkań jest wymiana doświadczeń, integracja oraz szersza promocja naszego województwa. Efektem jest nawiązanie kontaktów biznesowych i prywatnych które procentują w dalszej, codziennej pracy - obecność na krajowych spotkaniach na pewno podnosi rangę naszego rolnictwa."

powrót do menu

160x75mediagaleriacertyfikatymapa

baner-prawy-200px

 

baner-prawy-nawozy

polifoska.pl

baner-prawy-agrolider